środa, 16 listopada 2016

Serce dla Zwierząt

Urząd Miasta Wrocławia, a dokładnie ktoś w tym urzędzie, miał świetny pomysł: uhonorować zwykłych, szarych mieszkańców miasta, którzy pomagają zwierzętom.Cytuję ze strony:


W tej akcji nie chodzi o organizowanie plebiscytu popularności. Chodzi o pokazanie często bezimiennych osób, które walczą o poprawę bytu naszych braci mniejszych. To nie musi być heroiczne postępowanie. To może być zwykła i systematyczna praca dla zwierząt, którą wykonują zwykli ludzie – między innymi mieszkańcy naszego miasta.


Kandydatów można było zgłaszać do 1 lipca 2016, a ogłoszenie wyników odbyło się w ostatnią niedzielę.
W tym roku zgłoszonych zostało pięciu kandydatów, w tym, dzięki Wam - ja! Bardzo dziękuję, to miłe. 💗

Byłam wraz z rodziną na torze wyścigów konnych, gdzie odbył się finał imprezy. Dobrze, że ich zabrałam, bo zrobiliśmy tłum. 👋

To młoda impreza, raczkuje, stąd pewnie organizacja nie najlepsza, frekwencja marna.

Jednogłośny werdykt jury brzmiał: odznaczenie Serce dla Zwierząt należy się fundacji EKOSTRAŻ.
To cudownie, bo to wyjątkowa fundacja! W jej skład wchodzą doświadczeni, wykwalifikowani inspektorzy Ochrony Zwierząt. 
Ekostraż podejmuje się wyjątkowo trudnych interwencji. Ludzie ci idą tam, gdzie dzieje się najgorsza krzywda. Te najbardziej skrzywdzone zwierzaki można oglądać potem, jak się zmieniają, jak odżywają, jak dostają drugie życie. Bardzo cenię Ekostraż. Byłam kiedyś świadkiem ich interwencji, nawet nagrałam z tego krótki filmik.


Teraz, na ich profilu na fejsie, można zobaczyć przemianę zagłodzonego Plutona (klik), który po miesiącu wygląda jak nowo narodzony, choć na serce będzie już chorował zawsze (tak jak Śliweczka/Loteczka, która też na skutek głodzenia i trybu życia miała chore serce).
Można też poczytać o Lecterze (klik), dręczonym i maltretowanym, łagodnym i wdzięcznym (jak się okazało) psie żyjącym już teraz bezpiecznie.
Naprawdę ludzie działający w Ekostraży to bohaterowie!

Pozostałe organizacje i osoby zgłoszone w plebiscycie, w tym ja, otrzymały z rąk przedstawicielki prezydenta pamiątkowe dyplomy.  
Można posłuchać i zobaczyć to w tv:


Mam kilka uwag do tego przedsięwzięcia. Założenia były piękne i szlachetne, aby wyróżnić tych, którzy bezimiennie, nieheroicznie walczą o poprawę losu zwierząt, czyli po prostu pomagają im. Miały to być może panie emerytki dokarmiające ze swojej emerytury stadka blokowych kotów. Znam taką panią - to pani Nina z Gaju. Od lat dzień w dzień wędruje o lasce do swoich kotów, sprząta im, napełnia miseczki, patrzy, czy czegoś im nie trzeba. Do odznaczenia mieli być zgłaszani zwyczajni ludzie, a takich, jak powiedziała na spotkaniu pani dyrektor schroniska wrocławskiego, są setki!
To piękna inicjatywa i szkoda, że padła na samym wstępie. 

Moim zdaniem powinny być co najmniej dwie kategorie:
- fundacje, organizacje
- osoby prywatne.

Kto może mierzyć się z tym, co robi największa wrocławska fundacja Ekostraż? Przecież nawet nie ma sensu zgłaszać nikogo innego, bo oni są bezkonkurencyjni. Jak porównać do nich panią Ninę? 
Nie da się i to jest niesprawiedliwe. Przekaz, jaki poszedł od organizatorów, którzy jeszcze dodatkowo wyróżnili Straż Pożarną, brzmi: mimo że deklarowaliśmy wyróżniać bezimiennych, niedokonujących heroicznych czynów, to wyróżniliśmy bardzo heroicznie działającą dużą fundację oraz Straż Pożarną, która przecież też jest wielką organizacją. 
Oczywiście, żeby było jasne, jeszcze raz podkreślę, że Ekostaży oraz Straży Pożarnej bardzo należą się wszelkie splendory i na dodatek miło by było podeprzeć je finansowym wsparciem. To jest im bardzo potrzebne. W końcu co to dla Prezydenta Miasta Wrocławia jest np. dziesięć tysięcy złotych dla tak prężnie działającej fundacji? To byłoby coś. 

Jest we Wrocławiu jeszcze kilka fundacji, które, jeśli nie zmieni się formuła, zwyciężą w kolejnych latach. Po prostu nie ma sensu zgłaszać "małych żuczków". 

No, ale byłam, widziałam, wiem już, jak to wygląda i życzę temu przedsięwzięciu jak najlepiej. 
Dyplom mam oraz zapinkę z sercem. Mam też parę zdjęć na pamiątkę. 

Na pawilonie głównym na torze wyścigów konnych powstaje galeria chwały.

Nagrodę dla Straży Pożarnej odebrał przesympatyczny pan strażak. :)Kiedy zmarznięci wróciliśmy do domku, czekały na mnie nasze najwspanialsze nagrody! Fika z Miką przywitały nas z niezwykłą radością, tak jakby nas nie było przez lata, a potem obłożeni kotami i psami (w pełnej zgodzie) oglądnęliśmy sobie kilka odcinków serialu, popijając kawkę i wcinając pyszne eklerki. Rozpusta, a co! 😍 O! Takie wyróżnienie zupełnie mi wystarczy! Mało tego! Takich wyróżnień nie zabraknie mi przez lata! 🐕🐶🐈😻🙀


PODPIS

Spływają już wspaniałe recenzje naszych "ukochanych dzieci" - kalendarzy! Są świetne!
Zamawiam pierwszy dodruk! :)
Białe Kury wykupione na pniu, Piękne Koty i Psy też się kończą!
Prosimy o więcej zamówień, to wszystko dla potrzebujących zwierzaków, cel szczytny, mus kupować! :) Następny post to już będzie na pewno ujawnienie ich piękna!
Instrukcja TU.
Kto jeszcze nie zamówił?
ZAPRASZAMY SERDECZNIE!


59 komentarzy:

 1. Gratuluję Gosiu.
  Masz rację, prężna fundacja się obroni a cisi pomagający nie. O nich powinno się mówić i nagłaśniać, bo często są wyśmiewani, nie mają zbyt wielu środków, a mimo to pomagają.
  Fajnie, że kalendarze się podobają.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę, że obie te grupy powinny być docenione, ale na pewno nie w jednym plebiscycie, bo to jest sprzeczne z tą szczytną ideą.
   Kalendarze się podobają, ogromnie się cieszę. :)

   Usuń
 2. Masz, Gosiu, absolutną rację. To tak, jakby nasza osiedlowa pani Jola, która naprawdę robi dużo dla kotów, chciała rywalizować z, powiedzmy, Moniką, tą od "Biegu na sześć łap" (a to już przecież cała instytucja), że nie wspomnę w ogóle o naszym z córką dokarmianiu osiedlowych kotów i pomaganiu osobom, które się nimi zajmują bardziej profesjonalnie(?). Jednak gratuluje dyplomu, przynajmniej zostałaś zauważona -Ty i Twoja działalność. Może organizatorzy przemyślą sprawę i zmienią formułę, czego im i ludziom, którzy bezinteresownie opiekują się zwierzętami, z całego serca życzę.
  Znów pierwsza???

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Aaa! Druga! To dlatego, że długo pisałam komentarz:)))))

   Usuń
  2. Może wyciągną wnioski, bo na wstępnie zabito tę wzniosłą inicjatywę, choć z drugiej strony cieszę się, że Ekostraż została doceniona, to, co oni robią jest faktycznie spektakularne.
   Druga jesteś, ale za to piękny, długi komentarz zostawiłaś. :)

   Usuń
 3. Gratuluję obu nagród ;)
  Sama akcja fajna, może się rozkręci w dobrą stronę.
  Ja to się w ogóle dziwię, niedługo to chyba dziwką zostanę, że Kościół katolicki (jestem ateistką, ale co z tego) w zasadzie nic dla zwierząt nie robi. A przecież wystarczyłyby proste ludzkie słowa padające z ambon...
  Galia Anonimia

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To mnie odstrasza od kościoła - tak wiele może, a nic nie robi. Naprawdę niepojęte.
   Gratulacje należą się Ekostraży i Straży Pożarnej - są świetni!

   Usuń
 4. Serdecznie gratuluję nagród. Bardzo dobrze, że powstają takie akcje. Oby jak najwięcej, tego typu inicjatyw.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Moja "nagroda" to dyplom, ale nie za pomoc zwierzętom (z czego bym się ucieszyła), a za... udział w plebiscycie! Żadna zasługa. :)

   Usuń
 5. Gosia gratulejszyn!!! :)))
  Też mam taką nadzieję, że dopracują formułę, akcja będzie się rozwijać i dotrze ze swoją ideą do wszystkich mieszkańców miasta.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I ja mam taką nadzieję, to się pewnie rozwinie, oby w dobrą stronę. :)
   A mnie nie ma czego gratulować.
   Buziaki, Mario :)

   Usuń
  2. Gosiu skoro brałaś udział w plebiscycie to przecież oznacza, ze zostałaś do niego zgłoszona, a przecież nie zostałaś zgłoszona za piękne oczy, chociaż masz takie, ale przecież nie o Twoje oczy chodziło w tym plebiscycie :)
   Jak widać z mojego przydługiego wywodu zasługujesz na gratulacje! :)

   Usuń
  3. Zgłoszona zostałam przez Was, a to przecież wiem, że mnie wspieracie. :)

   Usuń
  4. Gosiu, gratulacje. Zostałaś zgłoszona, bo na to zapracowałaś. Marija ma rację.
   Mam po raz kolejny propozycje dotyczącą naszej strony na fb. Zacznijmy promować osoby, które pomagają. Piszmy o nich, w jakiej formie, czy krótkich notek ze zdjęciem, czy odnośnika do blogów, to do uzgodnienia. Jest nas tyle zwierzolubnych, niech każdy da jakieś propozycje i będziemy mieć własne teksty, rysunki i zdjęcia. Samo udostępnianie na takiej stronie to za mało.

   Usuń
  5. Rucianko, tylko najpierw trzeba by zdobyć czytelników, bo naszą stronę tylko my czytamy... Musiałby być ktoś kto ma czas nad tym pracować, to zajęcie czasochłonne, wiem, bo mam bloga i stronę na fejsie!

   Usuń
 6. Gratuluję. Pomysł moim zdaniem dobry,warto byłoby go rozpropagowac w małych miastach i na wsiach,gdzie zwierzęta traktuje się okrutnie a tych którzy próbują pomóc uważa się wręcz za idiotów.Serdecznie pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo dziękuję. Pomysł, po dopracowaniu, jest naprawdę dobry.

   Usuń
 7. Gosiu, bardzo gratuluję wyróżnienia! :)))
  I w pełni zgadzam się z tym co piszesz, straż pożarna to wspaniała instytucja, z ogromnym zaufaniem wśród ludzi. Instytucja, która jest często doceniana i nagradzana.
  Podział na dwie kategorie byłby sprawiedliwy i myślę, że ważne jest nagłośnienie tej "imprezy", by dotarła do "szarych" ludzi...
  Serialem już się zaciekawiłam :P polecam też "The fall" :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Gosiu gratulacje!!Dzisiaj odebralam kalendarz, jest piekny, fajny pomysł z pieskami na zdjeciach:):):);)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pieski też u mnie gościły, więc musiały być w kalendarzu! :)

   Usuń
  2. No tak:) U mbie kalendarz elegancko awizowany, odebralam z poczty:):):)

   Usuń
 9. Gratuluję Gosiu!
  Masz rację, powinno byc więcej kategorii. CO najmniej instytucje i osoby prywatne. Można by też było podzielić na pomoc dla kotów, pomoc dla psów, pomoc dla zwierząt dzikich, ptaków, zwierząt gospodarskich... Rozmarzyłam się, chyba przesadzam. Szkoda że tak słabo nagłośnione.

  OdpowiedzUsuń
 10. że Ty masz serce dla zwierząt, i Twoja rodzina takoż, to wszyscy wiemy i za to Was wielbimy :) a urząd akcję może rozwinie w dobrym kierunku, a może zarzuci pomysł z powodu małej "frekwencji"? okaże się ...
  co do kalendarzy to chyba zachęta i reklama na moim blogu jest ich recenzją? ;) jeżeli to za mało to wszem i wobec oświadczam, są jak ... "cud miód malina" :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Gosiu, miło,że zostałaś doceniona:)
  Ale i tak jak piszesz nie ujmując mikomu, to panią opiekunkom tez przydałoby się docenienie ich ciezkiej pracy ,bo nie dość ze opiekują sie bezdomniaczkami,to jeszcze muszą uzerać się z niepochlebnymi opiniami, i często przykrymi epitetami pod swoim adresem.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. paniom opiekunkom! paskudną literówkę zrobiłam,pfuj

   Usuń
  2. Nie przejmuj się. Ważne, że piszesz mądrze. Przydałoby się je docenić!

   Usuń
 12. Aaaa, są kalendarze, dotarły dzisiaj . Oczywiście listonosz wepchał do szpary unijnej, opakowanie nieco ucierpiało,ale kalendarze są ok i super, i fajne i w ogóle :)
  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A specjalne pieczątki zrobiłam, żeby nie wpychał! :)

   Usuń
  2. No, i tak co roku, nic a nic nie szanują ,a dzwoni zaraza do mnie,ze poczta,to nie mógł powiedzieć,zeszłabym na dół! Ale nic to najwazniejsze,że nic sie kalendarzom nie stało.

   Usuń
 13. gratuluję! :)
  zgadzam się z Tobą, że taka formuła plebiscytu jest wysoce niewłaściwa.
  ja mam swój prywatny, oto wyróżnienia:
  ♡ dla zwierząt
  ♡ dla Gosi

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ty, Joasiu, umiesz pięknie nagradzać! Dziękuję. :)

   Usuń
 14. Każda inicjatywa w sprawie zwierząt to krok do przodu i z tego trzeba się cieszyć. Oby akcja nie padła i w przyszłym roku została bardziej dopracowana. My, którzy tu zaglądamy cieszymy się , że zostałaś doceniona ;-).
  Podzielam zdanie Galii Anonimy, że ci, którzy mają naprawdę wielką widownię milczą w tej sprawie, a nawet niestety traktują zwierzęta z lekceważeniem.
  I jeszcze takie mam pytanie : czy myślicie, że teraz o krzywdzie zwierząt więcej się mówi i jakąś rolę odgrywają tu media społecznościowe, czy dziczejemy jako społeczęństwo i różne jednostki niegodne miana człowieka zatraciły wszelkie zahamowania? Jesteśmy niedobrzy dla siebie i jeszcze gorsi dla naszych braci mniejszych. Przepraszam, że wychodząc od wiadomości pozytywnej kończę tak smutno, ale zagłodzone zmaltretowane psy na łańcuchach, szczenięta i kocięta wyrzucone na śmietnik nie nastrajają optymistycznie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wiesz, ja siedzę w tych tematach, to uważam, że mówi się więcej, ale moje zdanie nie jest obiektywne. Na pewno ci, dla których ważny jest dobrostan zwierząt narażeni są odbieranie większości tragicznych wieści. Ci, którzy mają to gdzieś nie zwracają na to uwagi.
   Ja mam często wrażenie, że świat składa się z samego okrucieństwa, głupoty i podłości. W dzisiejszych czasach trudno być optymistą.

   Usuń
 15. Gosiu zgadzam się z Tobą. Fundacja z jednym człowiekiem, nie powinna stawać w konkursie. To zupełnie inna kategoria wagowa.

  Ja i tak wiem, że Ty jesteś najlepsza :-)

  OdpowiedzUsuń
 16. Według mnie media powinny częściej poruszać sprawę zwierząt zaniedbanych, zagłodzonych, bitych. Wbrew pozorom jest mnóstwo takich zwierzaków, zwłaszcza na wsiach, gdzie ludzie mają inną mentalność, bo zostali wychowani tak, że "to tylko zwierzę".
  Wspaniała to sprawa uhonorowanie ludzi za ich czyny na rzecz zwierząt!
  Serce rośnie, gdy słyszy się o tych, którzy są wrażliwi na potrzeby innych istot :)


  Pozdrowienia ślę :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ekostraż naprawdę na to zasługuje, a i innych działających są setki. :)

   Usuń
 17. Serdeczne gratulacje, choc rzeczywiscie to nieporównywalne kategorie. Wieksze naglosnienie tego, co robia "bezimienni" moze powolutku zaczelo by zmieniac nastawienie wiekszej rzeszy obywateli... (Leciwa)

  OdpowiedzUsuń
 18. Gosiu :) serdecznie gratuluję wyróżnienia :). Wiem, że nie zależy Ci na nagrodach...Ty po prostu pomagasz Zwierzakom z dobrego serca i miłości do Nich.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nagrody mam w dużej ilości. Właśnie leżą koło mnie i mruczą. :)

   Usuń
  2. Masz rację :) to są najcenniejsze i najpiękniejsze Nagrody :)

   Usuń
 19. Dobry pomysł, ale rzeczywiście nie mogą konkurować organizacje z prywatnymi osobami. Gratuluję wyróżnienia. U nas też nadchodzi czas ja zwykle z zimą wzmożonej opieki nad podwórkowymi Kotkami, jedzonka więcej potrzebują a w razie kłopotów interwencji Tozu. Miło się czyta tak świetne wieści o Róźi vel Tosi i Szarlottcie :) Rozumiem że Ptysia też dobrze się miewa. Poszło dziś zamówienie do zoo.. przez Twój banerek.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ptysia miewa się świetnie, jest najcudniejszym stworzeniem pod słońcem i wielkim kocim łobuziakiem. ;)

   Usuń
 20. Gratulacje Gosiu. :-) W piątek pójdzie zamówienie i pieniążki.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję! Czekam, Bogusiu. W poniedziałek kolejne wysyłki. :)

   Usuń
 21. Gratyluję wyróżnienia.Super że byłaś na tej imprezie.Alę powinny być dwie kategorie jak pisałaś.Może w przyszłym roku.A impreza powinna być nagłośniona.Było by więcej ludzi.

  OdpowiedzUsuń
 22. Gosiu, gratuluję! Kalendarze dotarły całe i na dodatek piękne. Edycja BK ma u mnie wartość kolekcjonerską. Dziękuję wszystkim Twórczyniom :))

  OdpowiedzUsuń
 23. Gratulacje wielkie. Bardzo się cieszę, że ktoś docenił Wasz trud.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo dziękuję, ale to moi czytelnicy mnie zgłosili, im należą się podziękowania.

   Usuń
 24. Mala czy duza impreza - niewazne. Wazne sa gratulacje i docenienie wysilku , czasu i wszystkiego, co wkladasz w ratowanie zwierzatek. I juz!

  OdpowiedzUsuń

Fajnie, że piszesz! Pisz, komentuj, daj znak, że jesteś!
Dobrej energii nigdy za wiele. :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...